VÄLKOMMEN till
PLANTFÖRYNGRING
med JÄRNHÄSTEN
Ett unikt koncept för flexibel markberedning och plantering med Järnhästen i vårt projekt Skogsliv.

METODTRÄFF - FLEXIBEL MARKBEREDNING
Vi har utvecklat ett nytt markberedningsaggregat för att kunna använda Järnhästen för att markbereda och som verktygsbärare samtidigt kunna hantera transporten av skogsplantor under planteringen.
För att visa upp våra idéer och diskutera med branschen arrangerades därför dem 23 april en s k metodträff på en föryngringsyta strax utanför Lönneberga, där vi visade upp de praktiska lösningar vi utvecklat.
Inbjudan gick ut till både professionella företag, som skogsbolag, skogsvårdsföretag och till andra tongivande aktörer som till exempel SLU och Skogforsk.
Om JÄRNHÄSTEN SKOGSLIV
Vårt koncept Skogliv omfattar hela kedjan från plantlogistik, markberedning och plantering och syftar till ett effektivare och hållbarare föryngringsarbete i skogen. Transport- och logistiklösningar av plantorna har redan implementeras och nu har turen kommit till metoder och utrustning för småskalig markberedning.

Efter en givande dag med många intressanta diskussioner kan vi ta med oss följande erfarenheterna :
- Behov av större och bättre bearbetade planteringspunkter för optimalt resultat
- Vikten av att optimera balansen mellan markberedning och plantering
- Ökad efterfrågan på skräddarsydd markberedning, särskilt i känsliga områden
- Stort intresse för utrustning som underlättar kompletteringsplantering
Vi ser fram emot att fortsätta utveckla våra verktyg och lösningar baserat på all värdefull feedback och erfarenhet – och vi ses igen på Elmia Wood i juni!
Stort tack till alla deltagare för en inspirerande dag och viktiga insikter!

Här hittar du tidigare rapporter som publicerats i projektet:
Vill du veta mer?
Vårt fokus och mål är att kunna erbjuda hållbara lösningar för att öka plantöverlevnaden med praktiska metoder och maskiner som är anpassade för ett långsiktigt ekonomiskt skogsbruk
Kontakta oss gärna om du har särskilda frågor eller funderingar så kan vi föra en diskussion om både teknik- och metoder för plantföryngring. Vi uppskattar all feedback vi kan få i detta arbete och från alla håll.
